PROGRAM

Torsdag den 6. august i Sønderho Kirke, Fanø, kl.19.30 "Forever Bach"

Johann Sebastian Bach: Goldberg Variations for strygetrio BWV 988 (arr Dmitry Sitkovetsky) 

Kana Sugimura - violin, Michel Camille - bratsch, Franz Ortner - cello

Fredag den 7. august i Processionsgang, Kannikegården, Ribe, kl.16.30 "Forever Bach"

Johann Sebastian Bach: Goldberg Variations for strygetrio BWV 988 (arr Dmitry Sitkovetsky) 

Kana Sugimura - violin, Michel Camille - bratsch, Franz Ortner - cello


Søndag den 9. august i Vor Frelsers Kirke, kl.15 "Forever Bach"

Johann Sebastian Bach: Goldberg Variations for strygetrio BWV 988 (arr Dmitry Sitkovetsky) 

Kana Sugimura - violin, Michel Camille - bratsch, Franz Ortner - cello

Torsdag den 13. august i Treenighedskirken, kl.13 "Et øje på Beethoven"

Ludwig van Beethoven: "Duett mit zwei obligaten Augengläsern" i Es-Dur for bratsch og cello

Frank Bridge: Lament for to bratscher

Ludwig van Beethoven: Fløjteserenade for fløjte, violin og bratsch  Op.25

Kerstin Thiele - fløjte, Bogdan Bozovic - violin, Dana Zemtsov og Michel Camille - bratsch,
Pau Codina - cello

Torsdag den 13. august i Sønderho Kirke, Fanø, kl.19.30 "Bruckner og Arensky - to store romantikere"

Anton Bruckner: Strygekvintet i F-Dur

Anton Arensky: Kvartet No.2 i a-mol for violin, bratsch og to celloer


Sini Simonen, Bogdan Bozovic og Kana Sugimura - violin, Michel Camille og Dana Zemtsov - bratsch,
Franz Ortner og Pau Codina - cello

Fredag den 14. august i Ribe Kunstmuseum, kl.17 "Symfonikernes kvintetter"

Anton Bruckner: Strygekvintet i F-Dur

Johannes Brahms: Klarinetkvintet i h-mol  Op.115


Ron Chen-Zion - klarinet, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violin,
Michel Camille og Dana Zemtsov - bratsch, Franz Ortner - cello

Lørdag den 15. august i Vor Frelsers Kirke, Esbjerg, kl.16 "Musikkens oversete kvinder"

Fanny Mendelssohn: Strygekvartet i Es-Dur

Emilie Mayer: Strygekvartet i g-mol

Anton Arensky: Kvartet No.2 i a-mol for violin, bratsch og to celloer
Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violin, Dana Zemtsov og Michel Camille - bratsch, 
Pau Codina og Franz Ortner - cello

Søndag den 16. august i Hjerting Kirke, Esbjerg, kl.15 "Symfonikernes kvintetter"

Anton Bruckner: Strygekvintet i F-Dur

Johannes Brahms: Klarinetkvintet i h-mol  Op.115

Ron Chen-Zion - klarinet, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violin,
Michel Camille og Dana Zemtsov - bratsch, Franz Ortner - cello

Tirsdag den 18. august i Nordby Kirke, Fanø, kl.19.30 "Sorrig og Glæde"

Wolfgang Amadeus Mozart: Hornkvintet i Es-dur, KV 407

Frank Bridge: Lament for to bratscher

Fanny Mendelssohn: Strygekvartet i Es-Dur

Ludwig van Beethoven: Strygekvintet  "Storm"  Op.29

Joke Wijma - horn, Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violin,
Dana Zemtsov og Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

Onsdag den 19. august i Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, kl.10.30 "Mini Koncert"

Antonin Dvorak: Strygekvintet "American" Es-Dur  Op.97

Kana Sugimura, Sini Simonen - violin, Dana Zemtsov, Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

Onsdag den 19. august i Sønderho Kirke, Fanø, kl.19.30 "Fra Beethoven til jazztrompetisten Marsalis"

Frank Bridge: Lament for to bratscher
 
Ludwig van Beethoven: Fløjteserenade for fløjte, violin og bratsch  Op.25 

Wynton Marsalis: Meeelaan for fagot og strygekvartet

 Kerstin Thiele - fløjte, Antti Salovaara - fagot, Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violin,
Dana Zemtsov og Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

Torsdag den 20. august i Sønderho Kirke, Fanø, kl.19.30 "Musikkens oversete kvinder"

Hildegard von Bingen: "Columba aspexit" for strygekvartet

Fanny Mendelssohn: Strygekvartet i Es-Dur

Emilie Mayer: Strygekvartet i g-mol

Antonin Dvorak: Strygekvintet "American" Es-Dur  Op.97

 Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violin,
Dana Zemtsov og Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

Fredag den 21. august i Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg, kl.19.30 "Suk og Storm"

Ludwig van Beethoven: Strygekvintet  "Storm"  Op. 29

Wynton Marsalis: Meeelaan for fagot og strygekvartet

Josef Suk: Klaverkvartet  Op.1

Christian Ihle Hadland - klaver, Kana Sugimura og 
Sini Simonen  - violin, Dana Zemtsov,
Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello


Lørdag den 22. august i Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg, kl.19.30 "Musik, sang og teater"

Peter Bruun: "Libera Me in five movements" for Bassoon and Percussion

Samuel Barber: "Dover Beach for Voice & String Quartet"  Op. 3
Jules Massenet: Elegie for sopran, cello og klaver
Ernst Chausson: "Chanson perpétuelle" for sopran, strygekvartet og klaver  Op. 37

Ludwig Thuille: Sekstet for klaver og blæsere  Op. 6

Francine Vis - mezzo sopran, Christian Ihle Hadland - klaver, Antti Salovaara - fagot, Christian Martinez - slagtøj,
Kerstin Thiele - fløjte,  Oliver Nordahl - obo, Joke Wijma - horn, Ron Chen-Zion - klarinet, Bogdan Bozovic and 
Kana Sugimura - violin, Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

Søndag den 23. august i Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg, kl.15 "Fra Hildegard von Bingen til Samir Odeh-Tamimi"

Hildegard von Bingen: "Columba aspexit" for strygekvartet

Samir Odeh-Tamimi: Duo for horn og slagtøj


Antonin Dvorak: Strygekvintet "American" Es-Dur  Op.97

Gabriel Fauré: Klaverkvartet i g-mol  Op.45

Joke Wijma - horn, Christian Martinez - slagtøj, Christian Ihle Hadland - klaver,
Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violin, Dana Zemtsov,
Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello